Základy montovaného rodinného domu
Kvalita domu závisí od vybudovania dobrých základov, ktoré mu zabezpečia stabilitu a pevnosť. V tomto článku sa dočítate, aké typy základov sa používajú, aké kritériá musia spĺňať a aký majú význam.
ZÁKLADY MONTOVANÉHO DOMU
Po výbere projektu, výbere realizačnej firmy a kúpe pozemku sú ďalším krokom služby geodeta. Ten na základe výkresu určí, kde presne na pozemku bude stáť Váš montovaný dom. Jeho polohu vyznačí drevenými kolíkmi, na ktoré si budete môcť natiahnuť špagát a pomocou vápna vyznačiť hranice základov.
Hlavným predpokladom kvalitného domu sú stabilné základy a kvalitná základová doska. Základy domu prenášajú celkové zaťaženie z objektu do zeme. Vo všeobecnosti je preto potrebné robiť základy pod všetky nosné konštrukcie - steny a stĺpy. Nosné steny rodinných domov sú zvyčajne tvorené obvodovými stenami, prípadne jednou alebo viacerými vnútornými nosnými stenami.
TYPY ZÁKLADOV PRE RODINNÝ DOM
Pre rodinné domy sa v absolútnej väčšine prípadov navrhujú základy vo forme základových pásov so základovou doskou alebo ako samostatná základová doska. Rozhodnutie aký typ základov použiť pri stavbe domu, je potrebné urobiť už v projekte domu.
Samostatná základová doska
Samostatná základová doska predstavuje oceľovo-betónovú platňu s hrúbkou niekoľko desiatok centimetrov. Používa sa najmä vtedy, ak je základová pôda menej únosná alebo sa pod ňou nachádza spodná tlaková voda. Uplatnenie nachádza aj v prípade, ak podľa statických výpočtov vychádza veľmi veľká šírka základových pásov. Vtedy je ekonomickejším riešením spojiť ich do jednoliatej platned. Hrúbka dosky sa navrhuje v rozpätí 600 až 1200 mm. Keďže doska je tuhá konštrukcia, ktorá bráni väčšiemu rozdielu pri sadaní jednotlivých častí, pripúšťa sa jej celkové sadnutie až 100mm.
Základové pásy
Základové pásy sú najbežnejší typ základov pre rodinné domy. Musia byť uložené vždy do nezámrznej hĺbky, prípadne hlbšie ak sa ani v tejto hĺbke nenachádzajú zeminy s dostatočnou únosnosťou. Do nezámrznej hĺbky sa pásy ukladajú preto, aby sa nestalo, že zem pod nimi mrzne, čím zväčší svoj objem a následne ich nadvihne, čo môže spôsobiť pnutie v konštrukcii domu (napr. stene) čoho výsledkom by boli trhliny rôzneho rozsahu.
Základové pásy spotrebujú za štandardných podmienok menej betónu ako základová doska a sú teda obvykle najekonomickejším riešením. Základové pásy môžu byť zhotovené bez výstuže alebo vystužené oceľovou stavebnou výstužou, ktorá má význam pri seizmickom alebo inom dynamickom zaťažení (napr. prechádzajúce kamióny v blízkosti domu spôsobujú vibrácie v zemine, ktoré by mohli spôsobiť trhliny na fasád domu).
Základová doska
Základová doska sa väčšinou realizuje v projektoch domov pasívneho štandardu alebo pri pozemkoch so zlými, neúnosnými zeminami. Základová doska je betónová doska umiestnená nad podlažím (pozemkom) a izolačnou vrstvou, ktorá sa nachádza medzi podlažím a základovou doskou - zvyčajne ju tvorí štrk alebo piesok, prípadne ich kombinácia alebo najnovšie materiály ako napr. sklopenový granulát. Hĺbka výkopu závisí aj od podlažia (či je pozemok skalnatý, piesočnatý...)
Potom sa pokračuje betónovaním základov, podkládkou pásoviny pre montáž bleskozvodu, kanalizáciou vyvedenou 1m od základovej dosky, prípojkou vody v základovej doske, osadením chráničky pre prívod elektrického káblu a osadením debniacich tvárnic a karirohoží. Následne sa realizuje izolačná vrstva umiestnená medzi podložím a betónovou doskou, ktorá musí byť riadne zhutnená, aby neskôr nenastali problémy s nestabilitou, praskaním a pod. Poslednými krokmi sú šalovanie a samotné betónovanie základovej dosky.
Zemné vruty
Zemný vrut je ekologická alternatíva betónovania, s mnohými dodatočnými výhodami. Zemné vruty sú ideálne pre základy stavby vo svahovitých alebo ťažko dostupných oblastiach.
Po zavŕtaní zemného vrutu do zeme sa na jeho ukončenie priskrutkujú drevené trámy, ktoré vytvárajú základový rám pre stavbu. Drevené hranoly je možné do zemných vrutov uložiť dvoma spôsobmi: vertikálne alebo horizontálne.
Horizontálne uloženie - vhodné pri stavbách na rovnom teréne. Zemné vruty sa navŕtajú do zeme v mriežkovom vzore. Rovina potrebná pre stavbu sa vytvorí pomocou vloženia drevených hranolov do koncovky zemného vrutu v tvare U vo vodorovnej polohe. Trámy tak vytvoria rovnobežné línie, na ktoré sa následne upevní ďalšia časť stavby.
Vertikálne uloženie - vhodné pri svahovitom pozemku. Potrebnú rovinu je možné vytvoriť použitím zemných vrutov, na ktoré sa pripevnia drevené trámy rôznej dĺžky vo vertikálnej polohe. Novovzniknutý priestor medzi piliermi je možné využiť ako úložný priestor alebo prístrešok pre auto.
Zemné vruty je možné používať opakovane a niekoľkonásobne a nepovažujú sa za pevné spojenie so zemou. Stavebné povolenie je ale potrebné, ak bude stavba pripojená na inžinierske siete.
KRITÉRIÁ, KTORÉ MUSÍ SPĹŇAŤ ZÁKLADOVÁ DOSKA
Najdôležitejšie kritériá, ktoré musí kvalitná základová doska spĺňať, sú dostatočná pevnosť, stabilita a rovnosť. Základová doska akejkoľvek stavby musí byť rovnomerne zrealizovaná, musí byť teda rovnako hrubá vo všetkých častiach, rovná aj v rohoch, hladká a nesmie prichádzať do priameho kontaktu s podložím. Teda nielen samotná betónová platňa, ale aj ostatné súčasti, ako základy, izolačná vrstva či prípojky musia byť realizované kvalitne a dôsledne. Kvalita základovej dosky určuje kvalitu, životnosť a stabilitu celej budúcej stavby.
TEPELNO-TECHNICKÉ PARAMETRE ZÁKLADOV
Základové konštrukcie domu je potrebné navrhnúť správne aj z tepelno-technického hľadiska. Dobre vyriešený detail prestupu tepla od exteriéru alebo základovej zeminy smerom do interiéru Vám zaručí nižšie tepelné straty a vylúči riziko plesní.
Poskytujeme odborné poradenstvo:
Ing. Robert Hazucha
Ing. Martin Túry
Daniel Tomko M.Arch
Veronika Morová