Difúzne otvorená či uzavretá konštrukcia?

15. jún 2020

Chystáte sa stavať dom a neviete aký typ konštrukcie zvoliť? V tomto článku sa dozviete hlavné rozdiely a vlastnosti difúzne otvorenej a uzavretej konštrukcie, ktoré Vám pomôžu pri výbere.

DIFÚZNE OTVORENÁ SKLADBA OBVODOVEJ KONŠTRUKCIE

2_konštrukcia

Vlastnosťou, ktorá výrazne napomáha k zaisteniu kvalitného, zdravého prostredia v interiéroch stavieb, je paropriepustnosť ich obvodových plášťov a zateplených podkroví. To znemaná, že konštrukcia umožňuje prechod určitého množstva vodnej pary bez toho, aby v konštrukcii kondenzovala. V skladbe je umiestnený materiál s najvyšším difúznym odporom (tzv. parobrzda), čo najbližšie k interiérovému povrchu. Obvykle sa používa drevoštiepková doska (OSB doska). Takýto materiál má obmedzenú paropriepustnosť, avšak nie je úplne difúzne uzavretý, tým pádom konštrukcia nepopiera fyzikálne zákony, ale naopak "dýcha".


Toto vedie jednak k "mikroventilácií" povrchov, ktorá znižuje riziko osídlenia mikrobiologickými kultúrami a umožňuje samovoľné vysychanie konštrukcií. S difúziou v žiadnom prípade neuniká teplo z interiéru a nemá nič spoločné s prúdením vzduchu, to znamená že konštrukciu povedané laicky nie je možné "prefúknuť". Difúzne otvorená konštrukcia prispieva k lepšej vnútornej klíme a v interiéri sa nehromadí toľko vlhkosti, aby sa Vám rosili okná. Je teda nevyhnutným predpokladom, pokiaľ nám záleží na zdravom ovzduší v interiéri rodinného domu.

3_Rozdiel medzi difúzne otvorenou a uzavretou konštrukciou  2_Difúzne otvorená či uzavretá konštrukcia?

DIFÚZNE UZAVRETÁ SKLADBA OBVODOVEJ KONŠTRUKCIE7_Rozdiel medzi difúzne otvorenou a uzavretou konštrukciou

Difúzne uzavretá konštrukcia sa vyznačuje použitím parozábrany (polyetylénovej fólie), ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do konštrukcie steny. Použitím parozábrany dom "nedýcha", preto jediný spôsob ako sa zbaviť vznikajúcej vlhkosti v interiéri je ju vyvetrať oknami. Od veľkosti difúzneho odporu, ktorý stavebný materiál kladie, záleží rýchlosť prestupu vodných pár konštrukciou. Tento spôsob stavby je cenovo dostupnejší. Väčšina problémov vzniká pri nekvalitnom vyhotovení, vysokom tlaku vodných pár alebo porušení parozábrany, kedy sa vlhkosť dostane do konštrukcie a nemá možnosť sa z nej vypariť. V tomto prípade môže dôjsť k trvalým a neodstrániteľným poruchám izolácií alebo samotnej konštrukcie.

Porušenie parozábrany nastáva najčastejšie v miestach prestupov inštalácií a potrubí, spájaní jednotlivých konštrukcií i materiálov. V takomto prípade sa prestupy opatria špeciálnou Air STOP manžetou s použitím tmelov. K ďalším poruchám patrí zlé napojenie parozábrany v detaile okenných a dverných otvorov a taktiež použitie nekvalitných materiálov (pásky, tmely...) Netesnosti sa dajú odhaliť BLOWER DOOR testom. Tento test slúži na určenie netesnosti konštrukcií a môžu ho vykonávať iba odborné firmy. V prípade nízkoenergetických alebo pasívnych domov je splnenie tohto testu nevyhnutné.

4_Rozdiel medzi difúzne otvorenou a uzavretou konštrukciou  5_Rozdiel medzi difúzne otvorenou a uzavretou konštrukciou

 

Poskytujeme odborné poradenstvo:

Ing. Robert Hazucha

Ing. Martin Túry

Daniel Tomko M.Arch

Veronika Morová